Skip to main content Start main content

Awards

exchange_2050_500

Student Awards

Our Engineering students excel in their respective discipline of study and their talents shown locally and internationally.

KHALID Farhan - BEng in Mechanical Engineering
SAFIULLAH Saad Bin - BEng in Mechanical Engineering
TAHIR Abdullah - BEng in Mechanical Engineering
  Outstanding Award, ASM Technology Award 2021 (Supervisor: Dr AN Liang)
CHU Yau Hei - BEng in Aviation Engineering   Outstanding Award, ASM Technology Award 2021 (Supervisor: Dr LI Boyang)
SIN Ka Yin - BEng in Aviation Engineering   Outstanding Student Award 2020, Faculty of Engineering
LEE Max Jwo Lem - BEng in Aviation Engineering
LEE Shang - BEng in Aviation Engineering
  Publication of SCI Journal Paper
LEE Max Jwo Lem - BEng in Aviation Engineering
NG Hoi Fung - BEng in Air Transport Engineering
WEN Weisong - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
  Champion (Smart City Division), Hong Kong Techathon 2021
Toby LI - Master of Philosophy (MPhil) in Biomedical Engineering
Justin CHAN - Master of Philosophy (MPhil) in Biomedical Engineering
  Global Innovation Awards, TechConnect Business Virtual Summit and Showcase 2020
LOO Hiu Tung, Kristy - BSc in Biomedical Engineering   Innovation and Technology Scholarship 2021, Hong Kong Federation of Youth Groups
Abraham LAM - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing   Gold Medal, the 2nd Asia Exhibition of Inventions Hong Kong
WONG Wing Fai - BEng in Electrical Engineering   CLP - Engineering Studies Award (ESA) 2020
CHEN Shuyang - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
LYU Weimin - MSc in Electronic and Information Engineering
QU Jiaqi - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
TAN Fengze - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
YU Jianxun - MSc in Electronic and Information Engineering
  First Prize, 6th IoT Technology and Application 3S Competition for University Students in China
LAM Lai Ying - BEng in Electronic and Information Engineering   Third-Class Award, the Pan-Pearl River Delta Region IT Project Competition 2020
AU Shun Yi - BSc in Information Security
KONG Chun Ho - Master of Philosophy (MPhil) in Electronic and Information Engineering
LAM Kin Wai - BSc in Information Security
TAM Siu Hang - BSc in Information Security
TANG Man Kit - BSc in Computing
  Silver Award (Tertiary Institution Category), Hong Kong Cyber Security New Generation CTF Challenge 2020
HUO Yunzhang - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
TONG Chi Fung - BEng in Industrial and Systems Engineering
  Champion, CA Paper Award Competition 2019/20 – Postgraduate level
CHAN Kam Fai - BSc in Logistics Engineering with Management
KWOK Chun Yin - BSc in Logistics Engineering with Management
LI Tsz Chung - BSc in Enterprise Engineering with Management
WONG Chun Hoi - BSc in Enterprise Engineering with Management
YU Shun Kit - BSc in Enterprise Engineering with Management
  Gold Award, Excellent Financial Education Project, Personal Finance Ambassador Programme 2019/20
ARIF Muhammad Irsalan - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering   Prestigious Young Professionals Grant, the 49th International Congress on Noise Control Engineering (INTER-NOISE 2020)
LEUNG Chung Ming Gary - Engineering Doctorate   Gold Medal, the International Trade Fair “Ideas - Inventions – New Products” (IENA) of Nuremberg, Germany (2019)
LIU Lejian - BSc in Biomedical Engineering   Silver Prize, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2019
LIANG Jie - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
YANG Xi - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
ZENG Hui - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
  Champion (AI+4K HDR track), The 1st National Artificial Intelligence Challenge (Supervisor: Dr Zhang Lei)
YU Hin Chung Nikko - BSc in Internet and Multimedia Technology   Innovation and Technology Scholarship Award 2019, the Hong Kong Federation of Youth Groups
SHUM Chu Sammy - BEng in Industrial and Systems Engineering   Outstanding Award, ASM Technology Award 2019 (Supervisor: Dr Roy Law)
CHOW Hung Ming Roy - BEng in Mechanical Engineering
SHIN Ji Ho - BEng in Mechanical Engineering
SOMESHWAR Rudra Ajay - BEng in Mechanical Engineering
  Gold Award, ASM Technology Award 2019 (Supervisor: Dr Henry Chu)
ZHANG Guohao - Doctor of Philosophy (PhD) in Aeronautical and Aviation Engineering   Best Student Paper Award, ION GNSS+ 2019, 32nd International Technical Meeting of the Satellite Division of the Institute of Navigation (2019)
LI Yanran - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing   Women Techmakers Scholars Program by Google
LEUNG Yik Yan - Double Degree in Computing and Management
SO Chak Hei - Double Degree in Computing and Management
  First Runner-up (Asian-Pacific Section in Taiwan), The 23rd International ICT Innovative Services Awards (InnoServe Awards)
HE Shiqi - BSc in Computing
YAN Haozhe - BSc in Computing
YANG Yutong - BSc in Computing
  Silver Medal, The 2018 ACM International Collegiate Programming Contest Asia Shenyang Regional Contest
WU Ka Kit - BEng in Electrical Engineering   2018 CLP Engineering Studies Award
QI Yun - Doctor of Philosophy (PhD) in Electrical Engineering   Best Paper Award, 26th International Conference on Optical Fibre Sensors (OFS-26), Switzerland
DING Zijian - BEng in Electronic and Information Engineering   Best Paper Award, 2018 International Conference on Construction and Real Estate Management, Louisiana, USA
CHUNG Ka Man - BSc in Logistics Engineering with Management   Champion, CILTHK Logistics & Transport Student Final Year Project Award 2018
CHUNG Ka Man - BSc in Logistics Engineering with Management
LEE Sze Chai - BSc in Logistics Engineering with Management
  Merit, the 1st CILTHK Short Video Competition, "Tell you in 3-minute" (2018)
GO Stanley - BEng in Mechanical Engineering
LAM Kah Cheng - BEng in Mechanical Engineering
CHEUNG Lap Wing - BEng in Mechanical Engineering
  First Runner-up, The 2018 American Society of Mechanical Engineers (ASME) Student Design Competition (2018)
ZHANG Guohao - Doctor of Philosophy (PhD) in Aeronautical and Aviation Engineering   Best Presentation Award, ION GNSS+ 2018, 31st International Technical Meeting of the Satellite Division of the Institute of Navigation (2018)
CHAN Hiu Lam - BSc in Biomedical Engineering
CHEUNG Ching Yee - BSc in Biomedical Engineering
FONG Tsz Ching - BSc in Biomedical Engineering
LIM Joo Mi - BSc in Biomedical Engineering
  Champion, JOS Innovation Awards 2017 -2018
MA Mingyu - BSc in Computing
WANG Shi - Double Degree in Computing and Management
CHANG Shuhao - BEng in Electronic & Information Engineering
  Silver Award, Student Innovation (Tertiary or above) Award, Hong Kong ICT Awards 2018
Hong Kong Techathon Award 2018
Championship and Most Innovative Award, Microsoft Imagine Cup 2017 Hong Kong Final
SO Chak Hei - Double Degree in Computing and Management   Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2017)
HUI Siu Lap - BEng in Electrical Engineering
KWAN Chun Fai - BEng in Electrical Engineering
ZHENG Junqiang - BEng in Electrical Engineering
  Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2017)
Student Team - Department of Electronic and Information Engineering   Best Engineering Award and Best Artistic Design Award, 2018 Robocon Hong Kong Contest
LAW Sai Chung - Engineering Doctorate   Second Place, Best Poster Video Award, 2018 IEEE International Conference on Consumer Electronics, Las Vegas, USA (2018) (Supervisor: Dr Bonnie Law)
FUNG Tsz Wa - BSc in Information Security
SO Wai Sum - BSc in Information Security
WONG Hiu Hin - BSc in Information Security
  First Runner-up, the Cyber Security Challenge (Tertiary Group) in the Cyber Security Competition 2017, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2017)
FUNG Tsz Wa - BSc in Information Security   Champion, the Online Quiz Challenge (Tertiary Group) in the Cyber Security Competition 2017, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2017)
SO Wai Sum - BSc in Information Security   First Runner-up, the Online Quiz Challenge (Tertiary Group) in the Cyber Security Competition 2017, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2017)
PolyU ROV Team   5th place, MATE International ROV Competition 2018
DRAGICEVIC Nikolina - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering   The Best Paper Award, the International Conference on Business Excellence (2018)
NG Kam Hung - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering   Champion, Paper Award Competition (Postgraduate level) 2017/18, the HKIE Control, Automation & Instrumentation Division (2018)
SIU Ka Hei - BEng in Industrial and Systems Engineering   Second Runner-up, Student Project Competition Presentation 2017/18, the Hong Kong Institution of Engineers – Manufacturing & Industrial Division (2018)
YEUNG Chun Kit - BSc in Enterprise Engineering with Management   Merit Award, Student Project Competition Presentation 2017/18, the Hong Kong Institution of Engineers – Manufacturing & Industrial Division (2018)
LAI Long Hei - BSc in Enterprise Engineering with Management   Second Runner-up (Information Technology Category), "Challenge Cup" National Competition — Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition 2018
YEUNG Chun Kit - BSc in Enterprise Engineering with Management
IP Wing Yan - BSc in Enterprise Engineering with Management
LI Ka Chun - BSc in Enterprise Engineering with Management
  Merit Award (Mathematics and Physics / Mechanics and Control Category), "Challenge Cup" National Competition — Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition 2018
LIANG Wenshan - BSc in Logistics Engineering with Management
CHAN Tsz Tung - BSc in Logistics Engineering with Management
FEI Min - BSc in Logistics Engineering with Management
LEE Pui Yin - BSc in Logistics Engineering with Management
WONG Wan Wai - BSc in Logistics Engineering with Management
  Second Runner-up, CILTHK Student Day (2018)
CAI Jiaxiao - BEng Product Engineering with Marketing   Best Paper Award, International Conference on Intelligent Computing, Communication and Devices (2017)
TING Hiu Wai - BEng in Industrial and Systems Engineering   Peer Recognition Award and Project Nomination Award, ASM Technology Award 2017, ASM Pacific Technology Limited (2017)
HO Wing Hang - BSc in Logistics Engineering with Management   Champion, CILTHK Logistics & Transport Student Final Year Project Award (2017)
XU Tianlu - BEng in Mechanical Engineering   Second Place, the 2018 Asia Pacific Mechanics Contest for College Students, the Society of Theoretical and Applied Mechanics of the Republic of China (2018)
ZHANG Xiaoqi - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering   Sir James Lighthill Award, the Best Student Paper competition, the 25 International Congress on Sound and Vibration (ICSV25) (2018)
YANG Haopeng - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering   Best Presentation Award, the 4th International Conference on Metallic Materials and Processing (ICMMP) (2018)
FU Jimin - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering   Best Student Presentation Award, the 22nd Annual Conference of HKSTAM (2018)
CHAN Kwok Wai - BEng in Mechanical Engineering
LAU Tak Leong - BEng in Mechanical Engineering
LAW Man Cheong - BEng in Mechanical Engineering
LIT Hong Tat - BEng in Mechanical Engineering
  Champion, Young Engineers Programme (YEP) 2017/2018,the Manufacturing and Industrial (MI) Division of the Hong Kong Institution of Engineers (HKIE) (2018)
FUNG Man Yi - BEng in Mechanical Engineering
WONG Hei Wa - BEng in Mechanical Engineering
PANG Wai Fong - BEng in Mechanical Engineering
  Champion and the Best Innovative Award, HKIE Joint Student Chapters Competition 2018
CAI Jiaxiao - BEng Product Engineering with Marketing   Gold Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2017)
CHOW Hung Ming Roy - BEng in Mechanical Engineering
SHIN Ji ho - BEng in Mechanical Engineering
SOMESHWAR Rudra Ajay - BEng in Mechanical Engineering
  Champion and the Most Innovative Award, 7th Greater China Design Competition, the Institution of Mechanical Engineers (IMechE)
TAM Lik Him - BEng in Product Analysis and Engineering Design
TSE Kim To - BEng in Product Analysis and Engineering Design
WONG Chun Hei - BEng in Product Analysis and Engineering Design
WONG Tsz Wai - BEng in Product Analysis and Engineering Design
  Winner, iF Design Talent Award 2017, Germany
WONG Kwok Ting - BEng in Air Transport Engineering   Best Student Paper Awards, the Logistics and Transportation Division of the Hong Kong Institution of Engineers (HKIE) (2018)
FU Lok Tin - BSc Biomedical Engineering
  Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2016) 
WAN Ka Ho - BSc in Information Technology
  Bronze Award, China Pan-Pearl River Delta Region University IT Project Competition 2017
Champion, 2017 Pan-Pearl River Delta Region University IT Project Competition (University Stream, HKSAR)
LAU Shiu Fung - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
  Best Student Paper Award, The 2017 IAENG International Conference on Software Engineering
KUNG Wing Chun - BSc in Computing
  Third place (2016 Region 10 Under-graduate), Student Paper Competition for presentation, Institute of Electrical and Electronics Engineers (Supervisor: Dr H.V. Leong & Dr Grace Ngai)
FU Eugene Yujun - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
  Best Paper Award, The 14th International Conference on Advances in Mobile Computing and Multimedia (MoMM 2016) (Supervisor: Dr Henry Chan)
HO Man Fai - BSc in Computing
  Grand Prize Award (Tertiary Student Project Category), The 16th Asia-Pacific ICT Alliance, Taipei (Supervisor: Dr Henry Chan)
CAO Ziqiang - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
  Microsoft Research Asia (MSRA) Fellowship Award, 2016 Microsoft Research Asia (MSRA) Fellowship Award (Supervisor: Dr Li Wenjie)
HO Yik Him - BA in Computing
KUNG Wing Chun - BSc in Computing
PUN Chi Ho Vincent - BSc in Computing
  Honorary Mention, 2016 ComSoc Student Competition "Communications Technology Changing the World"
LAM Ping Him - BSc in Information Technology
  Second Runner-up, Best Smart Glass App Competition (Practice Group - Tertiary Student Group), Hong Kong Computer Society
FONG Yat Chi - Doctor of Philosophy (PhD) in Electrical Engineering
  Champion, Open Group, International Competition on Second Life for Retired Batteries from Electric Vehicles
LAM Ho Nam - BEng in Electrical Engineering
  Bronze Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2016)
TANG Shun Wo - BEng in Electrical Engineering
  Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2016)
WEN Zhihui - BEng in Electronic Engineering
  Best Smart Hong Kong (Digital Inclusion Application) Silver Award, the Hong Kong ICT Awards 2017 (2017)
FENG Weixi - BEng in Electronic and Information Engineering
ZHANG Jiawei - BEng in Electronic and Information Engineering
  Second Prize, 2017 Video and Image Processing Cup, the IEEE Signal Processing Society (2017)
CHAN Yiu Fung - BSc in Information Security
CHAU Tsz Ping - BSc in Information Security
  First Runner-up, Inter-Tertiary-Institute Capture the Flag Contest 2017, Hong Kong Applied Science and Technology Research Institute (ASTRI) and iChunQiu.com (2017)
HAN Zhuangyu - BEng in Electronic Engineering
XIAO Zidong - BEng in Electronic Engineering
  Excellent Prize, Silk Road Robotics Innovations Competition 2017, Shaanxi Science and Technology Department and Xi'an Jiaotong University (2017)
HO Wai Lun William - BSc in Information Security
LEUNG Paak Tung - BSc in Information Security
WONG Wai Cheong - BSc in Information Security
  Second Prize, the 2nd Wise Friends Competition 2017, BBPOS Limited (2017)
WANG Jing - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
  Best Presenter Award, Ewha-Luce International Seminar (ELIS): Expanding Horizons 2017, Korea, June-July 2017 (2017)
VEERANNA Nandeesha - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
  Third Place, DAC 2017 Hardware Security Contest, Design Automation Conference 2017, Austin, Texas, USA, June 2017 (2017)
Student Team - Department of Electronic and Information Engineering
  First Runner-up, RoboCon 2017 Hong Kong Contest
YI Sha - BEng in Electronic and Information Engineering
ZHANG Yujia - BEng in Electronic and Information Engineering
  Best 50 Final Year Projects Award, the Undergraduate Final Year Project Supporting Scheme 2016-2017, Hong Kong X -Tech Startup Platform (2017)
HO Shing Fan - BSc in Information Security
LEUNG Cheuk Chiu - BSc in Information Security
YIP Tim Yan - BSc in Information Security
  2nd Runner-up (Tertiary Student Division) in the Cyber Security Competition 2016, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2016)
IP Sik Yan Pinky - BSc in Logistics Engineering and Management
  Champion, Supply Chain and Logistics Management Innovation Project Competition 2017 Department of Supply Chain and Information Management, Hang Seng Management College (2017)
Second Runner-up, Final Year Project Competition 2016-2017 by the IEEE (Hong Kong) Computational Intelligence Chapter (2017)
CAI Jiaxiao - BEng Product Engineering with Marketing
  Champion, HKIE Manufacturing & Industrial Division Student Project Competition 2016-2017
WU Kam Wa Raymond - BEng Product Engineering with Marketing
  Third Prize (Math. & Physics / Mechanics & Control System Section), "Challenge Cup" National Competition — Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition 2017
YAM Chi Him David - BSc in Logistics Engineering with Management
  Champion, HKIE 2017 Essay Competition "Green Transportation Logistics Transportation in Horizon – 2020"
LEUNG Po Ling Polly - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
  Best Student Paper Award, The 4th International Conference on Enterprise Systems (ES2016) held in Melbourne, Australia
JI Yuan - BEng in Mechanical Engineering
LEE Chia-hang - BEng in Mechanical Engineering
SUN Yixiao - BEng in Mechanical Engineering
YANG Jingrui - BEng in Electronic and Information Engineering
ZHOU Qihuan - BEng in Electronic and Information Engineering
ZHOU Zhuangyu - BEng in Mechanical Engineering
  Second Prize and the CC-Link Special Award, 11th "Mitsubishi Electric Automation Cup" National Electric and Automation Contest for College Students
LI Boyang - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
SUN Jingxuan - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
XU Penghui - MSc in Mechanical Engineering
ZHANG Guohao - MSc in Mechanical Engineering
CHAN Yat Sing - BEng (Hon) in Mechanical Engineering
FUNG Chak Fai - BEng (Hon) in Mechanical Engineering
KWOK Chun Hong - BEng (Hon) in Mechanical Engineering
LUK Ka Yi - BEng (Hon) in Air Transport Engineering
  First Runner-up (Navigated Flight Category), Taiwan Innovative Unmanned Aircraft Design Competition 2017
MA Hei Lam - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
  Best Presentation Award, the 10th Asian Australasian Conference on Composite Materials (ACCM10)
LAM Kah Cheng - BEng in Mechanical Engineering
LEE Wai Seng Stanley - BEng in Mechanical Engineering
GO Stanley - BEng in Mechanical Engineering
  Second Runner-up, 6th Greater China Design Competition, the Institution of Mechanical Engineers (IMechE)
LI Man Kit - BEng Mechanical Engineering
SIU Siu Wai - BEng Mechanical Engineering
TSANG Chee Fung - BEng Mechanical Engineering
  First Runner-up, The 2016 ASME (American Society of Mechanical Engineers) Student Design Competition (Supervisor: Ir Dr Curtis Ng)
PolyU ROV Team
  Second Runner-up, The IET/MATE Hong Kong Underwater Robot Challenge 2016
FU Kuo-hao - BSc in Computing
GU Jinshan - BSc in Information Technology
OUYANG Xiating - BSc in Computing
  Second Runner-up Team Award, Collegiate Programming Contest, ACM Hong Kong Chapter
PUN Chi Ho Vincent - BSc in Computing
  Champion, Pan-Pearl River Delta Region (泛珠三角地區) University IT Project Competition 2016 (Hong Kong)
Bronze Award, 2016 China Pan-Pearl River Delta Region University IT Project Competition, Guangdong Province Federation of Computers
LI Ying Xiong - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
  Best Student Paper Award, The 2016 International Conference on Communication Systems and Applications, International Association of Engineers
HO Yik Him - BA in Computing
  First place (2015 Region 10 Under-graduate), Student Paper Competition for presentation, Institute of Electrical and Electronics Engineers
HO Man Fai - BSc in Computing
  Championship, "Innovation" category, Microsoft Imagine Cup 2016 Hong Kong Final
LAU Shiu Fung - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
  Championship, "World Citizenship" category, Microsoft Imagine Cup 2016 Hong Kong Final
SIN Ping Tat - BSc in Computing
  Championship, "Game" categories, Microsoft Imagine Cup 2016 Hong Kong Final
HO Man Fai - BSc in Computing
SIN Ping Tat - BSc in Computing
YAU Chi Kuen - BSc in Computing
YU Chin Ting - BSc in Computing
  Gold Award and Most Innovative Award, Pan Pearl River Delta Universities Information Technology Project Competition 2015 (Supervisor: Dr Henry Chan)
LAM Ho Nam - BEng in Electrical Engineering
  Silver Award, JEC Outstanding Engineering Project Awards 2016 (2016)
LAU Kam Yin - BEng in Electrical Engineering
  Grand Award of Outstanding Electrical Power and Energy Engineering Graduate Award, IET Hong Kong
Ir Ken CHEUNG Ching Ngai - Master of Engineering in Electrical Engineering
  Merit Award, Young Engineer of the Year Award 2016, The Hong Kong Institution of Engineers
CHAN Yun Tat - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
MOK Hiu Yan - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Marketing
NG Yun Sum - BEng in Electronic and Information Engineering
WONG Wing Kei - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
YAN Lok Yeung - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
YU Kim Wai - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
  Second Class Award, the Nuvoton M451 Innovative Design Competition 2015, Nuvoton Technology Corporation (2015)
WONG Wing Kei - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
  Second Class Award, Huawei Cup Intelligent Design Competition for China University Students 2015
Student Team - Department of Electronic and Information Engineering
  Best Engineering Award and Best Artistic Design Award, 2015 Robocon Hong Kong Contest
LAU Kwun Fung - BSc in Internet and Multimedia Technology
  Chiang Chen Overseas Fellowship 2015-16, the Chiang Chen Industrial Charity Foundation
HUI Tsun Kit Davon - BEng in Industrial and Systems Engineering
  Gold Award, ASM Technology Award 2016 (Supervisor: Dr Velvet Chen)
CHAN Wan Yuen - BEng in Industrial and Systems Engineering
  Second Prize, 2016 International Design Forum and Joint Workshop, Tianjin University (2016)
SIU Pui Hin - BEng in Industrial and Systems Engineering
  Champion, IET Champion of Young Professionals Exhibition & Competition 2016 Undergraduate Section
Champion, HKIE Manufacturing & Industrial Division Student Project Competition 2015-2016
LEUNG Ka Ho - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
  Merit, Best Business Solution (Application) Category of the Hong Kong ICT Award 2016
LAU Yan Chi - BSc in Logistics Engineering with Management
  First Runner-up, HKIE 2016 Essay Competition "SMART Logistics and Transportation"
LEUNG Hiu Yan Kitty - BSc in Logistics Engineering with Management
CHOW Chung Yin Tony - BSc in Logistics Engineering with Management
LAM Shuk Chun Judy - BSc in Logistics Engineering with Management
LEE Siu Man - BSc in Logistics Engineering with Management
TUNG Wing Yin Edwina - BSc in Logistics Engineering with Management
  Second Runner-up, CILTHK Student Day (2016)
TAM Wing Yiu Wendy - BSc in Logistics Engineering and Management
  Champion, CILTHK Logistics & Transport Student Final Year Project Award 2015
CHIU Chung Chi - BEng in Industrial and Systems Engineering
  Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields
CHOW Nok To - BEng in Industrial and Systems Engineering
  Bronze Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields
Champion, HKIE Manufacturing & Industrial Division Student Project Competition 2014-15
LI Weiqun - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
  Best Poster Award, 5th International Symposium on Energy Challenges and Mechanics (2016)
LI Tianyao - MSc in Mechanical Engineering
XU Penghui - MSc in Mechanical Engineering
ZHANG Guohao - MSc in Mechanical Engineering
  Champions (Navigated Flight Category), Taiwan Innovative Unmanned Aircraft Design Competition 2016
CAI Lingfeng - BEng in Mechanical Engineering
JIANG Yifan - BEng in Mechanical Engineering
WAN Hiu Fung - BEng in Mechanical Engineering
  Champions (Innovation Design Category), Taiwan Innovative Unmanned Aircraft Design Competition 2016
TAM Wing Yiu - BEng in Mechanical Engineering
HO Cheuk Hei - BEng in Mechanical Engineering
YUNG Tak Fui - BEng in Mechanical Engineering
WONG Lok Ying - BEng in Product Analysis and Engineering Design
  Second Runner-up, The 5th IMechE Greater China Design Competition (2016)
WONG Chun Hei - BEng in Product Analysis and Engineering Design
YEUNG Chun Yan - BEng in Product Analysis and Engineering Design
O Yan Yan - BEng in Product Analysis and Engineering Design
FONG Chun Leong - BEng in Product Engineering with Marketing
  Championship, The Disney ImagiNations Hong Kong Design Competition 2015
ZHANG Kedi - BEng in Product Analysis and Engineering Design
  Red Dot: Best of the Best, Red Dot Award: Design Concept 2015
SALDIVAR Heriberto - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
  Best Presentation Awards, 4th International Doctoral Symposium on Mechanical Engineering (2015)
LAU Wai Lung - BEng in Product Analysis and Engineering Design
LEUNG Yiu Man - BEng in Product Analysis and Engineering Design
YIP Shuk Ying - BEng in Product Analysis and Engineering Design
  Merit Award, Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award (OEPA) (2015)
YANG Shengtao - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
  Best Student Paper Award, The 2015 International Conference on Communication Systems and Applications, International Association of Engineers
CHEUNG Yat Ho - BSc in Computing
  Bronze Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2014
LAU Shiu Fung - BSc in Computing
HO Man Fai - BSc in Computing
SIN Ping Tat - BSc in Computing
YAU Chi Kuen - BSc in Computing
YU Chin Ting - BSc in Computing
  Gold Award, The Hong Kong U-21 Internet of Things (IoT) Awards
HO Yik Him - BA in Computing
  Certificate of Merit, The Hong Kong U-21 Internet of Things (IoT) Awards
CHU Wing Keung Ken - BEng in Electrical Engineering
MAN Tsun Yin Herman - Double Degree in Electrical Engineering and Management
  CLP Engineering Studies Awards
NG Chin Hung Duncan - BEng in Electrical Engineering
  Winner, Shadow a CEO Programme 2014, Classified Post, South China Morning Post
LYU Yetao - BEng in Electronic and Information Engineering
  Excellence Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-Challenge 2015
LEE Kai Fung - BEng in Electronic and Information Engineering
  First Runner-up, 2013-14 Best Final Year Energy Project Competition (Individual), the Energy Institute (Hong Kong Branch)
LEUNG Wing Lung Henry - BEng in Electronic and Information Engineering
  Merit Award, Young Professionals Exhibition & Competition 2014
Merit Award, Crossover 2014 Pan-Pearl River Delta Region Universities IT Project Competition
TSANG Yung Po - BSc in Logistics Engineering and Management
  First Runner-up, 12th Final Year Project Competition, the IEEE (Hong Kong) Computational Intelligence Chapter
LAU Kit Ho - BEng in Industrial and Systems Engineering
TSOI Wo Hoi - BEng in Industrial and Systems Engineering
LAW Wai Yi - BEng in Industrial and Systems Engineering
CHEUNG Chun Po - BEng in Industrial and Systems Engineering
  First Runner-up, 2015 Company-Based Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
MIAO Jing - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
  China Youth Science and Technology Innovation Award
KWOK Siu Lun Alan - BEng in Product Analysis and Engineering Design
  The Winner Award and The Honorable Mention Award, Red Dot Design Award: Product Design 2014
KWOK Ho Chun - BEng in Mechanical Engineering
SHIU Tsz Yan - BEng in Mechanical Engineering
TING Hung Kuen - BEng in Mechanical Engineering
  First Prize and Special Enterprise Prize, 9th "Mitsubishi Electric Automation Cup" National Electric and Automation Contest for Higher Education Students

Your browser is not the latest version. If you continue to browse our website, Some pages may not function properly.

You are recommended to upgrade to a newer version or switch to a different browser. A list of the web browsers that we support can be found here