achievements and awards 2

Our Engineering students excel in their respective discipline of study and their talents shown locally and internationally.

YU Hin Chung Nikko - BSc (Hons) in Internet and Multimedia Technology
Innovation and Technology Scholarship Award 2019, the Hong Kong Federation of Youth Groups
SHUM Chu Sammy - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Outstanding Award, ASM Technology Award 2019 (Supervisor: Dr Roy Law)
CHOW Hung Ming Roy - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SHIN Ji Ho - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SOMESHWAR Rudra Ajay - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Gold Award, ASM Technology Award 2019 (Supervisor: Dr Henry Chu)
LI Yanran - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
Women Techmakers Scholars Program by Google
LEUNG Yik Yan - Double Degree in Computing and Management
SO Chak Hei - Double Degree in Computing and Management
First Runner-up (Asian-Pacific Section in Taiwan), The 23rd International ICT Innovative Services Awards (InnoServe Awards)
HE Shiqi - BSc (Hons) in Computing
YAN Haozhe - BSc (Hons) in Computing
YANG Yutong - BSc (Hons) in Computing
Silver Medal, The 2018 ACM International Collegiate Programming Contest Asia Shenyang Regional Contest
WU Ka Kit - BEng (Hons) in Electrical Engineering
2018 CLP Engineering Studies Award
QI Yun - Doctor of Philosophy (PhD) in Electrical Engineering
Best Paper Award, 26th International Conference on Optical Fibre Sensors (OFS-26), Switzerland
DING Zijian - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Best Paper Award, 2018 International Conference on Construction and Real Estate Management, Louisiana, USA
CHUNG Ka Man - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
Champion, CILTHK Logistics & Transport Student Final Year Project Award 2018
CHUNG Ka Man - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
LEE Sze Chai - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
Merit, the 1st CILTHK Short Video Competition, "Tell you in 3-minute" (2018)
GO Stanley - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAM Kah Cheng - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHEUNG Lap Wing - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
First Runner-up, The 2018 American Society of Mechanical Engineers (ASME) Student Design Competition (2018)
CHAN Hiu Lam - BSc (Hons) in Biomedical Engineering
CHEUNG Ching Yee - BSc (Hons) in Biomedical Engineering
FONG Tsz Ching - BSc (Hons) in Biomedical Engineering
LIM Joo Mi - BSc (Hons) in Biomedical Engineering
Champion, JOS Innovation Awards 2017 -2018
MA Mingyu - BSc (Hons) in Computing
WANG Shi - Double Degree in Computing and Management
CHANG Shuhao - BEng (Hons) in Electronic & Information Engineering
Silver Award, Student Innovation (Tertiary or above) Award, Hong Kong ICT Awards 2018
Hong Kong Techathon Award 2018
Championship and Most Innovative Award, Microsoft Imagine Cup 2017 Hong Kong Final
SO Chak Hei - Double Degree in Computing and Management
Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2017)
HUI Siu Lap - BEng (Hons) in Electrical Engineering
KWAN Chun Fai - BEng (Hons) in Electrical Engineering
ZHENG Junqiang - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2017)
Student Team - Department of Electronic and Information Engineering
Best Engineering Award and Best Artistic Design Award, 2018 Robocon Hong Kong Contest
LAW Sai Chung - Engineering Doctorate
Second Place, Best Poster Video Award, 2018 IEEE International Conference on Consumer Electronics, Las Vegas, USA (2018) (Supervisor: Dr Bonnie Law)
FUNG Tsz Wa - BSc (Hons) in Information Security
SO Wai Sum - BSc (Hons) in Information Security
WONG Hiu Hin - BSc (Hons) in Information Security
First Runner-up, the Cyber Security Challenge (Tertiary Group) in the Cyber Security Competition 2017, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2017)
FUNG Tsz Wa - BSc (Hons) in Information Security
Champion, the Online Quiz Challenge (Tertiary Group) in the Cyber Security Competition 2017, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2017)
SO Wai Sum - BSc (Hons) in Information Security
First Runner-up, the Online Quiz Challenge (Tertiary Group) in the Cyber Security Competition 2017, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2017)
PolyU ROV Team
5th place, MATE International ROV Competition 2018
DRAGICEVIC Nikolina - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
The Best Paper Award, the International Conference on Business Excellence (2018)
NG Kam Hung - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
Champion, Paper Award Competition (Postgraduate level) 2017/18, the HKIE Control, Automation & Instrumentation Division (2018)
SIU Ka Hei - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Second Runner-up, Student Project Competition Presentation 2017/18, the Hong Kong Institution of Engineers – Manufacturing & Industrial Division (2018)
YEUNG Chun Kit - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
Merit Award, Student Project Competition Presentation 2017/18, the Hong Kong Institution of Engineers – Manufacturing & Industrial Division (2018)
LAI Long Hei - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
Second Runner-up (Information Technology Category), "Challenge Cup" National Competition — Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition 2018
YEUNG Chun Kit - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
IP Wing Yan - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
LI Ka Chun - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
Merit Award (Mathematics and Physics / Mechanics and Control Category), "Challenge Cup" National Competition — Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition 2018
LIANG Wenshan - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
CHAN Tsz Tung - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
FEI Min - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
LEE Pui Yin - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
WONG Wan Wai - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
Second Runner-up, CILTHK Student Day (2018)
CAI Jiaxiao - BEng (Hons) Product Engineering with Marketing
Best Paper Award, International Conference on Intelligent Computing, Communication and Devices (2017)
TING Hiu Wai - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Peer Recognition Award and Project Nomination Award, ASM Technology Award 2017, ASM Pacific Technology Limited (2017)
HO Wing Hang - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
Champion, CILTHK Logistics & Transport Student Final Year Project Award (2017)
XU Tianlu - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Place, the 2018 Asia Pacific Mechanics Contest for College Students, the Society of Theoretical and Applied Mechanics of the Republic of China (2018)
ZHANG Xiaoqi - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Sir James Lighthill Award, the Best Student Paper competition, the 25 International Congress on Sound and Vibration (ICSV25) (2018)
YANG Haopeng - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Best Presentation Award, the 4th International Conference on Metallic Materials and Processing (ICMMP) (2018)
FU Jimin - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Best Student Presentation Award, the 22nd Annual Conference of HKSTAM (2018)
CHAN Kwok Wai - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAU Tak Leong - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAW Man Cheong - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LIT Hong Tat - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Champion, Young Engineers Programme (YEP) 2017/2018,the Manufacturing and Industrial (MI) Division of the Hong Kong Institution of Engineers (HKIE) (2018)
FUNG Man Yi - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Hei Wa - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
PANG Wai Fong - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Champion and the Best Innovative Award, HKIE Joint Student Chapters Competition 2018
CAI Jiaxiao - BEng (Hons) Product Engineering with Marketing
Gold Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2017)
CHOW Hung Ming Roy - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SHIN Ji ho - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SOMESHWAR Rudra Ajay - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Champion and the Most Innovative Award, 7th Greater China Design Competition, the Institution of Mechanical Engineers (IMechE)
TAM Lik Him - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
TSE Kim To - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
WONG Chun Hei - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
WONG Tsz Wai - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Winner, iF Design Talent Award 2017, Germany
FU Lok Tin - BSc (Hons) Biomedical Engineering
Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2016)
WAN Ka Ho - BSc (Hons) in Information Technology
Bronze Award, China Pan-Pearl River Delta Region University IT Project Competition 2017
Champion, 2017 Pan-Pearl River Delta Region University IT Project Competition (University Stream, HKSAR)
LAU Shiu Fung - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
Best Student Paper Award, The 2017 IAENG International Conference on Software Engineering
KUNG Wing Chun - BSc (Hons) in Computing
Third place (2016 Region 10 Under-graduate), Student Paper Competition for presentation, Institute of Electrical and Electronics Engineers (Supervisor: Dr H.V. Leong & Dr Grace Ngai)
FU Eugene Yujun - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
Best Paper Award, The 14th International Conference on Advances in Mobile Computing and Multimedia (MoMM 2016) (Supervisor: Dr Henry Chan)
HO Man Fai - BSc (Hons) in Computing
Grand Prize Award (Tertiary Student Project Category), The 16th Asia-Pacific ICT Alliance, Taipei (Supervisor: Dr Henry Chan)
CAO Ziqiang - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
Microsoft Research Asia (MSRA) Fellowship Award, 2016 Microsoft Research Asia (MSRA) Fellowship Award (Supervisor: Dr Li Wenjie)
HO Yik Him - BA (Hons) in Computing
KUNG Wing Chun - BSc (Hons) in Computing
PUN Chi Ho Vincent - BSc (Hons) in Computing
Honorary Mention, 2016 ComSoc Student Competition "Communications Technology Changing the World"
LAM Ping Him - BSc (Hons) in Information Technology
Second Runner-up, Best Smart Glass App Competition (Practice Group - Tertiary Student Group), Hong Kong Computer Society
FONG Yat Chi - Doctor of Philosophy (PhD) in Electrical Engineering
Champion, Open Group, International Competition on Second Life for Retired Batteries from Electric Vehicles
LAM Ho Nam - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Bronze Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2016)
TANG Shun Wo - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields (2016)
WEN Zhihui - BEng (Hons) in Electronic Engineering
Best Smart Hong Kong (Digital Inclusion Application) Silver Award, the Hong Kong ICT Awards 2017 (2017)
FENG Weixi - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
ZHANG Jiawei - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Second Prize, 2017 Video and Image Processing Cup, the IEEE Signal Processing Society (2017)
CHAN Yiu Fung - BSc (Hons) in Information Security
CHAU Tsz Ping - BSc (Hons) in Information Security
First Runner-up, Inter-Tertiary-Institute Capture the Flag Contest 2017, Hong Kong Applied Science and Technology Research Institute (ASTRI) and iChunQiu.com (2017)
HAN Zhuangyu - BEng (Hons) in Electronic Engineering
XIAO Zidong - BEng (Hons) in Electronic Engineering
Excellent Prize, Silk Road Robotics Innovations Competition 2017, Shaanxi Science and Technology Department and Xi'an Jiaotong University (2017)
HO Wai Lun William - BSc (Hons) in Information Security
LEUNG Paak Tung - BSc (Hons) in Information Security
WONG Wai Cheong - BSc (Hons) in Information Security
Second Prize, the 2nd Wise Friends Competition 2017, BBPOS Limited (2017)
WANG Jing - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
Best Presenter Award, Ewha-Luce International Seminar (ELIS): Expanding Horizons 2017, Korea, June-July 2017 (2017)
VEERANNA Nandeesha - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
Third Place, DAC 2017 Hardware Security Contest, Design Automation Conference 2017, Austin, Texas, USA, June 2017 (2017)
Student Team - Department of Electronic and Information Engineering
First Runner-up, RoboCon 2017 Hong Kong Contest
YI Sha - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
ZHANG Yujia - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Best 50 Final Year Projects Award, the Undergraduate Final Year Project Supporting Scheme 2016-2017, Hong Kong X -Tech Startup Platform (2017)
HO Shing Fan - BSc (Hons) in Information Security
LEUNG Cheuk Chiu - BSc (Hons) in Information Security
YIP Tim Yan - BSc (Hons) in Information Security
2nd Runner-up (Tertiary Student Division) in the Cyber Security Competition 2016, the Hong Kong Police Force and The University of Hong Kong (2016)
IP Sik Yan Pinky - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
Champion, Supply Chain and Logistics Management Innovation Project Competition 2017 Department of Supply Chain and Information Management, Hang Seng Management College (2017)
Second Runner-up, Final Year Project Competition 2016-2017 by the IEEE (Hong Kong) Computational Intelligence Chapter (2017)
CAI Jiaxiao - BEng (Hons) Product Engineering with Marketing
Champion, HKIE Manufacturing & Industrial Division Student Project Competition 2016-2017
WU Kam Wa Raymond - BEng (Hons) Product Engineering with Marketing
Third Prize (Math. & Physics / Mechanics & Control System Section), "Challenge Cup" National Competition — Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition 2017
YAM Chi Him David - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
Champion, HKIE 2017 Essay Competition "Green Transportation Logistics Transportation in Horizon – 2020"
LEUNG Po Ling Polly - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
Best Student Paper Award, The 4th International Conference on Enterprise Systems (ES2016) held in Melbourne, Australia
JI Yuan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LEE Chia-hang - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SUN Yixiao - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
YANG Jingrui - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
ZHOU Qihuan - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
ZHOU Zhuangyu - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Prize and the CC-Link Special Award, 11th "Mitsubishi Electric Automation Cup" National Electric and Automation Contest for College Students
LI Boyang - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
SUN Jingxuan - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
XU Penghui - MSc in Mechanical Engineering
ZHANG Guohao - MSc in Mechanical Engineering
CHAN Yat Sing - BEng (Hon) in Mechanical Engineering
FUNG Chak Fai - BEng (Hon) in Mechanical Engineering
KWOK Chun Hong - BEng (Hon) in Mechanical Engineering
LUK Ka Yi - BEng (Hon) in Air Transport Engineering
First Runner-up (Navigated Flight Category), Taiwan Innovative Unmanned Aircraft Design Competition 2017
MA Hei Lam - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Best Presentation Award, the 10th Asian Australasian Conference on Composite Materials (ACCM10)
LAM Kah Cheng - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LEE Wai Seng Stanley - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
GO Stanley - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Runner-up, 6th Greater China Design Competition, the Institution of Mechanical Engineers (IMechE)
LI Man Kit - BEng (Hons) Mechanical Engineering
SIU Siu Wai - BEng (Hons) Mechanical Engineering
TSANG Chee Fung - BEng (Hons) Mechanical Engineering
First Runner-up, The 2016 ASME (American Society of Mechanical Engineers) Student Design Competition (Supervisor: Ir Dr Curtis Ng)
PolyU ROV Team
Second Runner-up, The IET/MATE Hong Kong Underwater Robot Challenge 2016
FU Kuo-hao - BSc (Hons) in Computing
GU Jinshan - BSc (Hons) in Information Technology
OUYANG Xiating - BSc (Hons) in Computing
Second Runner-up Team Award, Collegiate Programming Contest, ACM Hong Kong Chapter
PUN Chi Ho Vincent - BSc (Hons) in Computing
Champion, Pan-Pearl River Delta Region (泛珠三角地區) University IT Project Competition 2016 (Hong Kong)
Bronze Award, 2016 China Pan-Pearl River Delta Region University IT Project Competition, Guangdong Province Federation of Computers
LI Ying Xiong - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
Best Student Paper Award, The 2016 International Conference on Communication Systems and Applications, International Association of Engineers
HO Yik Him - BA (Hons) in Computing
First place (2015 Region 10 Under-graduate), Student Paper Competition for presentation, Institute of Electrical and Electronics Engineers
HO Man Fai - BSc (Hons) in Computing
Championship, "Innovation" category, Microsoft Imagine Cup 2016 Hong Kong Final
LAU Shiu Fung - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
Championship, "World Citizenship" category, Microsoft Imagine Cup 2016 Hong Kong Final
SIN Ping Tat - BSc (Hons) in Computing
Championship, "Game" categories, Microsoft Imagine Cup 2016 Hong Kong Final
HO Man Fai - BSc (Hons) in Computing
SIN Ping Tat - BSc (Hons) in Computing
YAU Chi Kuen - BSc (Hons) in Computing
YU Chin Ting - BSc (Hons) in Computing
Gold Award and Most Innovative Award, Pan Pearl River Delta Universities Information Technology Project Competition 2015 (Supervisor: Dr Henry Chan)
LAM Ho Nam - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Silver Award, JEC Outstanding Engineering Project Awards 2016 (2016)
LAU Kam Yin - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Grand Award of Outstanding Electrical Power and Energy Engineering Graduate Award, IET Hong Kong
Ir Ken CHEUNG Ching Ngai - Master of Engineering in Electrical Engineering
Merit Award, Young Engineer of the Year Award 2016, The Hong Kong Institution of Engineers
CHAN Yun Tat - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
MOK Hiu Yan - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Marketing
NG Yun Sum - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
WONG Wing Kei - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
YAN Lok Yeung - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
YU Kim Wai - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
Second Class Award, the Nuvoton M451 Innovative Design Competition 2015, Nuvoton Technology Corporation (2015)
WONG Wing Kei - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
Second Class Award, Huawei Cup Intelligent Design Competition for China University Students 2015
Student Team - Department of Electronic and Information Engineering
Best Engineering Award and Best Artistic Design Award, 2015 Robocon Hong Kong Contest
LAU Kwun Fung - BSc (Hons) in Internet and Multimedia Technology
Chiang Chen Overseas Fellowship 2015-16, the Chiang Chen Industrial Charity Foundation
HUI Tsun Kit Davon - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Gold Award, ASM Technology Award 2016 (Supervisor: Dr Velvet Chen)
CHAN Wan Yuen - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Second Prize, 2016 International Design Forum and Joint Workshop, Tianjin University (2016)
SIU Pui Hin - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Champion, IET Champion of Young Professionals Exhibition & Competition 2016 Undergraduate Section
Champion, HKIE Manufacturing & Industrial Division Student Project Competition 2015-2016
LEUNG Ka Ho - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
Merit, Best Business Solution (Application) Category of the Hong Kong ICT Award 2016
LAU Yan Chi - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
First Runner-up, HKIE 2016 Essay Competition "SMART Logistics and Transportation"
LEUNG Hiu Yan Kitty - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
CHOW Chung Yin Tony - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
LAM Shuk Chun Judy - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
LEE Siu Man - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
TUNG Wing Yin Edwina - BSc (Hons) in Logistics Engineering with Management
Second Runner-up, CILTHK Student Day (2016)
TAM Wing Yiu Wendy - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
Champion, CILTHK Logistics & Transport Student Final Year Project Award 2015
CHIU Chung Chi - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields
CHOW Nok To - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Bronze Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2015: For Students of Electronic Engineering or Related Engineering Fields
Champion, HKIE Manufacturing & Industrial Division Student Project Competition 2014-15
LI Weiqun - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Best Poster Award, 5th International Symposium on Energy Challenges and Mechanics (2016)
Student teams - Department of Mechanical Engineering
Champions (Navigated Flight Category) and (Creativity Category), Taiwan Innovative Unmanned Aircraft Design Competition 2016
TAM Wing Yiu - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
HO Cheuk Hei - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
YUNG Tak Fui - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Lok Ying - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Second Runner-up, The 5th IMechE Greater China Design Competition (2016)
WONG Chun Hei - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
YEUNG Chun Yan - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
O Yan Yan - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
FONG Chun Leong - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
Championship, The Disney ImagiNations Hong Kong Design Competition 2015
ZHANG Kedi - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Red Dot: Best of the Best, Red Dot Award: Design Concept 2015
SALDIVAR Heriberto - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Best Presentation Awards, 4th International Doctoral Symposium on Mechanical Engineering (2015)
LAU Wai Lung - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
LEUNG Yiu Man - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
YIP Shuk Ying - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Merit Award, Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award (OEPA) (2015)
YANG Shengtao - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
Best Student Paper Award, The 2015 International Conference on Communication Systems and Applications, International Association of Engineers
CHEUNG Yat Ho - BSc (Hons) in Computing
Bronze Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2014
LAU Shiu Fung - BSc (Hons) in Computing
HO Man Fai - BSc (Hons) in Computing
SIN Ping Tat - BSc (Hons) in Computing
YAU Chi Kuen - BSc (Hons) in Computing
YU Chin Ting - BSc (Hons) in Computing
Gold Award, The Hong Kong U-21 Internet of Things (IoT) Awards
HO Yik Him - BA (Hons) in Computing
Certificate of Merit, The Hong Kong U-21 Internet of Things (IoT) Awards
CHU Wing Keung Ken - BEng (Hons) in Electrical Engineering
MAN Tsun Yin Herman - Double Degree in Electrical Engineering and Management
CLP Engineering Studies Awards
NG Chin Hung Duncan - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Winner, Shadow a CEO Programme 2014, Classified Post, South China Morning Post
LYU Yetao - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Excellence Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-Challenge 2015
LEE Kai Fung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
First Runner-up, 2013-14 Best Final Year Energy Project Competition (Individual), the Energy Institute (Hong Kong Branch)
LEUNG Wing Lung Henry - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Merit Award, Young Professionals Exhibition & Competition 2014
Merit Award, Crossover 2014 Pan-Pearl River Delta Region Universities IT Project Competition
TSANG Yung Po - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
First Runner-up, 12th Final Year Project Competition, the IEEE (Hong Kong) Computational Intelligence Chapter
LAU Kit Ho - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
TSOI Wo Hoi - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
LAW Wai Yi - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
CHEUNG Chun Po - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
First Runner-up, 2015 Company-Based Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
MIAO Jing - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
China Youth Science and Technology Innovation Award
KWOK Siu Lun Alan - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
The Winner Award and The Honorable Mention Award, Red Dot Design Award: Product Design 2014
KWOK Ho Chun - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SHIU Tsz Yan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
TING Hung Kuen - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
First Prize and Special Enterprise Prize, 9th "Mitsubishi Electric Automation Cup" National Electric and Automation Contest for Higher Education Students
LIU Xi - BSc (Hons) in Computing
SUN Ruo Qing - BSc (Hons) in Computing
ZHU Jia Chen - BSc (Hons) in Computing
Gold Award (Most Innovative EPC/RFID Application), Hong Kong U-21 RFID Awards 2013 (Supervisor: Dr Henry Chan)
HUI Chun Pan - Master of Philosophy (MPhil) in Computing
Bronze Award (Most Innovative EPC/RFID Application), Hong Kong RFID Awards U-21 RFID Awards 2013 (Supervisor: Dr Henry Chan)
SHI Zhong Qi - BSc (Hons) in Computing
WANG Da - BSc (Hons) in Computing
WANG Xiao - BSc (Hons) in Computing
Certificate of Merits, Hong Kong RFID Awards U-21 RFID Awards 2013 (Supervisor: Dr Henry Chan)
LAU Shiu Fung - BSc (Hons) in Computing
Second Runner-up, 2013 Crossover Pan-Pearl River Delta Region Universities/Institution IT Project Competition (Supervisor: Dr Henry Chan)
Best Student Invention Award (College & Undergraduates Stream) Award - Certificate of Merit, Hong Kong ICT Awards 2014
CHAN Siu Ho - BEng (Hons) in Electrical Engineering
LAM Pui Yan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAU Wai Ping - BEng (Hons) in Electrical Engineering
二等奖 (全国大学生电气与自动化大赛), 第八届三菱电机杯 2014
HUANG Yicheng - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Excellence Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-Challenge 2013-14
CHAN Ting Kwok - HD in Electronic and Information Engineering
Championship of the Hong Kong Selection of World Robot Olympiad 2013
WONG Ka Lai - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
Innovation and Technology Scholarship Award 2014, the Hong Kong Federation of Youth Groups
CHAN Ching - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
CHENG Chin Tung - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
CHENG Wai Shing - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
NG Kam Hung - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
Champion, 2014 Company-Based Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
AU Hoi Man - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
CHOI Wing Han - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
LAM So Yan - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
LAW Wing Ting - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
First Runner-up, 2014 Company-Based Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
LI Chak Hong - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
YUNG Chi Keung - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
2013 The Hong Kong Student Science Project Competition (Open division), Honorable mention
CHUNG Chun Lan - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
KWONG Kuk Hung - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
LAU Wing Yu - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
WU Wing Sum - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
Best Research Awards, HK-Taiwan EPC/RFID Academia Awards 2013 (Supervisors: Dr Ip W.H. Andrew, Dr Lee K.M. Carman, Dr Ho T.S. George)
Gold Award (Most Innovative EPC/RFID Application), Hong Kong U-21 RFID Awards 2013
CHEUNG Chun Pong - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
CHUNG Man Kit - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
HUANG Jie - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
LI Hoi Yi - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
Silver Award (Most Innovative EPC/RFID Application), Hong Kong U-21 RFID Awards 2013
CHEUNG Chun Pong - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
TAM Hiu Man - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
WONG Yau Ting - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
Silver Award (Best EPC/RFID Concept), Hong Kong U-21 RFID Awards 2013
YIU Yin-Ying - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
CILTHK Logistics & Transport Studies Student Thesis Award 2013 (Supervisor: Dr George Ho)
TAM Chu For - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
MA Ka Yee - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
CHAN Wai Fan - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Gold Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2013 (Supervisors: Prof. Alan Lau, Dr. Eunice Tam)
WONG Sing Sen - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
KAM Hiu Wa - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
LAM Ho Yeung - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Merit Award, HKEIA Innovation & Technology Project Competition Award 2013 (Supervisors: Prof. Alan Lau, Dr. Eunice Tam)
CHOI Hon Yin - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
KEUNG Man Lok - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
NG Ka Kui - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Runner-up, Undergraduate Category, HKIOA Meyer Poon Memorial Award 2013
HONG Ming - Doctor of Philosophy (PhD) in Mechanical Engineering
Fulbright-RGC Hong Kong Research Scholar Award
WONG Pak Hang - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
TSANG Wilson - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
YIP Hoi Yan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Runner-up, 2014 Taiwan Innovative Unmanned Aircraft Design Competition (Navigation Flight Design Level)
CHOY Hung Faat - Master of Philospohy (MPhil) in Mechanical Engineering
IMechE Best Student Award 2014
LI Chak Hong - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
First place, The International Collegiate Design and Innovation Competition (Beijing 2014)
CHAN Yin-yu Sherry - BSc (Hons) in Biomedical Engineering
The Outstanding Student, Faculty of Engineering 2012
BME Students - BSc (Hons) in Biomedical Engineering
Silver Award, PolyU’s Outstanding Service Project Award (2012) (Supervisor: Dr Aaron LEUNG and Dr Man Sang WONG)
CHOW Mung Yan - BSc (Hons) in Internet and Multimedia Techologies
Merit Award, HKEIA Innovation and Technology Project Competition 2012 (Supervisor: Dr M.W. Mak)
WONG Chi Shing - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
First Runner-up in the Individual Project Division of the 2012-13 Best Final Year Project Competition (Supervisor: Dr Y.M. Lai)
NG Chun Kit - Master of Philosophy (MPhil) in Industrial and Systems Engineering
Certificate of Award for an Excellent Paper, 12th Conference on Information Technology and Applications in Outlying Islands
LUI Yuen Chong - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
LAU Ka Shing - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
YAU Kin Lung - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
Platinum Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-challenge 2012-13 (Advisor: Dr George Ho)
TANG Yaqing - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
CHEN Yaoxing - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
WU Wei - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
Excellent Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-challenge 2012-13 (Advisor: Dr Jacky Ting)
CHAN Yuk Chin - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
SO Freedom - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
CHENG Chin Tung - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
HUI Yuk Yi - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
LEUNG Yiu Man - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
LIU Lai Shan - BEng (Hons) in Product Engineeing with Marketing
Most Innovative Awards and Best Research Awards, HK-Taiwan EPC/RFID Academia Awards 2012 (Supervisor: Dr W.H. Ip)
Gold Award (Best EPC/RFID Concept), Hong Kong U-21 RFID Awards 2012 (Supervisors: Dr W.H. Ip)
CHENG Mei Na - Doctor of Philosophy (PhD) in Industrial and Systems Engineering
NG Chun Kit - Master of Philosophy (MPhil) in Industrial and Systems Engineering
KWONG Kuk Hung - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
LEUNG Po Ling - BSc (Hons) in Enterprise Engineering with Management
Gold Award (Best EPC/RFID Concept), Hong Kong U-21 RFID Awards 2012 (Supervisors: Prof. Benny Cheung, Dr W.H. Ip)
SUN Ke - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
CHEN Na - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
HU Yijiu - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Champion, 2012 Student Project Competition, the Hong Kong Society for Quality
KANG Yunyi - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
CHANG Yidi - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
First Runner-up, 2012 Student Project Competition, the Hong Kong Society for Quality
CHAN Cheuk Nam - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHAN Ting Him - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
JING Mingyuan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
KAN Chun Fu - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
NG Yat Hei - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
SIU Chi Ho - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
TONG Chun Hin - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Tsz Fung - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Grand Prize, 7th "Mitsubishi Electric Automation Cup" National Automation Contest & Automation Innovative Design Contest
TANG Ho Lap - BSc (Hons) in Biochemical Engineering
Captain and Winner of The Best Debater Award, the Championship of the 2012 Hong Kong Inter-collegiate Debate Competition
TANG Wai Wa Will - BSc (Hons) in Computing
LO Wai Kwan Kenneth - BSc (Hons) in Enterprise Information Systems
Silver Award in the Hong Kong ICT Awards 2011 in the Best Innovation and Research (College & Undergraduates) Category
CHU Hau Shing - BSc (Hons) in Computing
Bronze Award (Best Innovation and Research (College & Undergraduates) Category), Hong Kong ICT Awards 2011
LAU O-hung - Double Degree in Computing and Management
Gold Award, HKEIA Innovation and Technology Project Competition (Supervisor: Dr Ajay Kumar)
LIANG Chen - Doctor of Philosophy (PhD) in Computing
Innovative Stream (Grand Award), PolyU Micro Fund 2011
CHENG Shek Fung - BSc (Hons) in Computing
CHU Hau Shing - BSc (Hons) in Computing
SIU Siu Hang - BSc (Hons) in Computing
Innovative Stream (Grand Award), PolyU Micro Fund 2011
CHU Hau Shing - BSc (Hons) in Computing
YUNG Shing Mei - BSc (Hons) in Computing
Innovative Stream (Grand Award), PolyU Micro Fund 2011
LAM Pui Kit - BSc (Hons) in Internet and Multimedia Techologies
Champion in Men's Foil (Grade A Team) and Bronze Medal in Men's Foil (Grade A Individual) in the 17th All China University Fencing Championship in 2011
ZHENG Dong - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
Best Performance Award (2011)
CHOI Wing Ha - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
LEUNG Chi Kin - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
SUN Yin Shu - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
WONG Cheuk Sze - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
WONG Wing Chi - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
First Runner-up, Best Artistic Design Award and Best Engineering Award, 2011 Robocon Hong Kong Contest (Supervisor: Dr Jimmy To)
CHEN Zenghai - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
LIANG Zhen - Doctor of Philosophy (PhD) in Electronic and Information Engineering
LEE Tsz Yan - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Innovative Spirit Award, Lenovo Innovative Design Competition (2011)
LAU Ka Shing - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
LO Chun Kit - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
LUI Lok Shun - Double Degree in Mechanical Engineering and Marketing
ZHANG Ziran - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Financial Services
Best Progression Award (2011)
WONG Kai Yin - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
WONG Cheung Wing - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
WONG Chiu Shing - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
SZE Tsz Hung - BEng (Hons) in Product Engineering with Marketing
Merit Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-Challenge 2011-12
CHAN Hing Sum Hansen - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
CHEUNG Kam Pan - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Management
YUNG Mei Yuk - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Marketing
Merit Award for Innovation, GSC: PolyU Pre-Challenge 2011-12
CHEUNG Mei Yee - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
LAM Wing Yu - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
LIU Pui Fong - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Champion, 2011 Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
CHAN Chi Kit - Double Degree in Mechanical Engineering and Management
CHAN Wing Kai - Double Degree in Mechanical Engineering and Management
LI Hongwei - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Marketing
WAN Chun Pong - Double Degree in Electrical Engineering and Management
YE Zhuhai - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Marketing
ZHENG Dong - Double Degree in Electronic and Information Engineering and Management
Outstanding Academic Achievement Award (2011)
HUI Tze Chun - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
KWONG Ming Chun Mario - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAM Chi Ho - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAM Ka Chun - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
TSOI Yu Hang - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Wing San - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
First Prize, Mitsubishi Electric Automation Cup
KAM Ka Ying - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
LAM Hoi Bun - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
LEE King Shan - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Bronze Award, Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award 2010/2013
TSANG Kwok Ho - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Merit Award, Innovation Stream "PolyU Micro Fund" Scheme (2011)
HAN Xu - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
HOO Heung May - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
TSEUNG Yuen Ting - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Champion, 2010-2011 Best Final Year Energy Project Competition, Energy Institute (Hong Kong Branch) (2011)
LI Xuesen - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
The Outstanding Student Award, Faculty of Engineering, The HK Polytechnic University
ZHANG Shaojie - Master of Philosophy (MPhil) in Biomedical Engineering
First Runner-up, Student Research Award, Hong Kong Medical and Healthcare Device Industries Association (HKMHDIA) 2011
ZHENG Ke Ishtar - Doctor of Philosophy (PhD) in Biomedical Engineering
First Prize Winner (2011) in the "IEEE EMBS Hong Kong Chapter Student Paper Competition 2011", IEEE Engineering in Medicine & Biology Society (EMBS) Hong Kong Chapter
TANG Wai Wa Will - BSc (Hons) in Computing
LO Wai Kwan Kenneth - BSc (Hons) in Enterprise Information Systems
Merit Award, The MSC Malaysia Asia Pacific ICT Awards 2011
CHOI Hin Kwong - Double Degree in Computing and Management
LI Kai Hang - Double Degree in Computing and Management
NG Ka Wo - BSc (Hons) in Computing
WONG Cho Tak - BSc (Hons) in Computing
WONG Ka Lok - BSc (Hons) in Computing
YU Ka Wai - BSc (Hons) in Computing
Certificate of Merit, Hong Kong RFID Awards 2010 (U-21 Awards category)
FAN Pat Piu - BEng (Hons) in Electrical Engineering
LAU Yue On - BEng (Hons) in Electrical Engineering
LEE Wai Chung - BEng (Hons) in Electrical Engineering
CLP Scholarship in Electrical Engineering
LUO Xiao - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Chu Kong Optical Manufactory Ltd. Scholarship
CHAN Wing Chun - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Department of Electrical Engineering Scholarship for Hall Residents
LAW Hong Ming - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Junefair Engineering Co. Ltd. Scholarship
KWAN Ho Yin - BEng (Hons) in Electrical Engineering
YU Zichao - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Mr. Roger Lai Scholarship
LI Yang - BEng (Hons) in Electrical Engineering
WANG Zhao - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Mr. W.T. Dunn Memorial Scholarship
LIEN Lik Hei - BEng (Hons) in Electrical Engineering
YUEN Tsan Wing - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Parsons Brinckerhoff (Asia) Ltd. Scholarship
KO Yik Yan - BEng (Hons) in Electrical Engineering
Li & Fung Scholarship 2010/11
NG Siu Tung - BSc (Hons) in Electrical Engineering
WANG Zhao - BSc (Hons) in Electrical Engineering
Certificate of Merit, HKEIA Innovation & Technology - Project Competition Award
LEE Wai Chung - BEng (Hons) in Electrical Engineering
REC Engineering Company Limited Scholarship
CHEUNG Hoi Kit - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
HONG Chin To - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
HUNG Wai Kin - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
LI Ka Kin - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
LI Kai Cheung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
PANG Yun Kei - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
SUN Yin Shu - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
TONG Chi Ming - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
WONG Ming Hin - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Best Artistic Design Award and Best Engineering Award, 2010 Robocon Hong Kong Contest (Supervisor: Dr Jimmy To)
NG Hung Lam - BSc (Hons) in Enterprise Information Systems
Silver Award, Hong Kong RFID Awards 2010 (U-21 Awards category)
CHAN Hiu Yan - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
CHEUNG Ka Man - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
Certificate of Merit, Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award 2011
HO Sze Ting - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAI Wai Ian - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WOO Sui Fung - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
First Runner-up of Region VIII, ASME International Student Design Competition 2012
WANG Congzhi - Doctor of Philosophy (PhD)
Meyer Poon Memorial Award 2011, Hong Kong Institute of Acoustics
CHEUNG James Chung Wai - Doctor of Philosophy (PhD) in Biomedical Engineering
First Prize Winner (2010), IEEE EMBS Hong Kong Chapter Student Paper Competition 2011, IEEE Engineering in Medicine & Biology Society (EMBS) Hong Kong Chapter
TAM Wing Kin - Master of Philosophy (MPhil) in Biomedical Engineering
First Runner-up, Student Research Award, Hong Kong Medical and Healthcare Device Industries Association (HKMHDIA) 2010
MAK Tak Man - Master of Philosophy (MPhil) in Biomedical Engineering
Second Runner-up, Student Research Award, Hong Kong Medical and Healthcare Device Industries Association (HKMHDIA) 2010
HUANG Yanping - Doctor of Philosophy (PhD) in Biomedical Engineering
Top Prize, Student Research Award, Hong Kong Medical and Healthcare Device Industries Association (HKMHDIA) 2010
LAU Hiu Fung - BSc (Hons) in Computing
Gold Award, Hong Kong ICT Awards 2009, the Best Innovation and Research (College & Undergraduates) Category
LIU Zhiyue - BSc (Hons) in Computing
The Outstanding Student Award, Faculty of Engineering, HK Polytechnic University
LO Wai Kwan Kenneth - BSc (Hons) in Computing
TANG Wai Wa Will - BSc (Hons) in Computing
Gold Award, 2010 Amway Pan-Pearl River Delta Region Universities IT Project Competition
FANG Yuan - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Second Prize, Undergraduate Section of the IEEE Region 10 (Asia-Pacific) Student Paper Contest
The IEEE MTT-S Undergraduate/Pre-graduate Scholarship for the Fall 2009, by the IEEE Microwave Theory and Techniques Society, USA
MOK Kwan Tat - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
First Prize, Undergraduate Section of the IEEE HK Section Student Paper Contest
CHAN Chiu Hung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
CHAN Tsz Kit - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
CHEUNG Hoi Kit - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
CHEUNG Kin Fung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
CHUN Wing Fung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
FAN Wing Sze - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
HO Wing Fung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
HUNG Sun Fai - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
WONG Ming Kin - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
YUEN Shing Chi - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
Second Runner-up and Best Artistic Design Award, 2009 Robocon Hong Kong Contest
LEUNG Ho Tin - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Accounting and Finance
MAK Man Wa - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Accounting and Finance
NG Lai Lan - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Accounting and Finance
NG Ka Yiu - Double Degree in Industrial and Systems Engineering and Accounting and Finance
Champion, Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
WU Peining - BEng (Hons) in Product Engineeing with Marketing
Champion, Hong Kong Mould and Die Council Award 2009 (Mould and Die Industry Related Project)
CHEUNG Wai Lan - BSc (Hons) in Enterprise Engineering and E-Business
WONG Chi Kit - BSc (Hons) in Enterprise Engineering and E-Business
LEUNG Ka Man - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
NG Suk Yee - BSc (Hons) in Logistics Engineering and Management
Silver Award, Hong Kong U-21 RFID Awards 2009 (Undergraduate Stream)
BAI Miao - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
DAI Xin - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
YAP Yih Shan - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
First Runner-up, Student Project Competition, Hong Kong Society for Quality
TING Siu Lun, Jacky - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Gold Award, "Most Innovative EPC/RFID Application" at the Hong Kong RFID Awards U-21 RFID Awards 2010
CHAN Ying Ha - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHAU Hin Tat - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
PANG Chi Fong - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Chak Pui - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
First Runner-up of Region VIII, ASME International Student Design Competition 2012
CHAN Tina - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
CHAN Chung - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
Winner / Best Design Award / First Runner-up, 1st Product and Technology Design Competition for Hair Care Products
CHAN Kai Fai - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Runner-up, 1st Product and Technology Design Competiton for Hair-Care Products
WONG Ching Hung - BEng (Hons) in Product Analysis and Engineering Design
Best Technology Award, 1st Product and Technology Design Competition for Hair-Care Products
WANG Lei - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Chak Pui - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
YIM Nga Wan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Gold Award, Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award 2009/2012
CHENG Chun Hei - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LEE Ki Pui - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
MAN Wun Keung - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Bronze Award, Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award 2009/2012
LIN Xiuyi - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
XIE Tao - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
XI Qiang - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Winner, The Hong Kong Institute of Acoustics (HKIOA)'s Meyer Poon Memorial Award 2009/12
CHAN Man Chi - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHEUNG Ka Lok - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHEUNG Cho Fai - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
First Runner-up, The Hong Kong Institute of Acoustics (HKIOA)'s Meyer Poon Memorial Award 2009/12
CHEUNG Tin Yau - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
POON Yip Man - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
YIU Wai Keung - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Second Runner-up, The Hong Kong Institute of Acoustics (HKIOA)'s Meyer Poon Memorial Award 2009/12
GUO Jingyi - Doctor of Philosophy (PhD)
Meyer Poon Memorial Award 2010, Hong Kong Institute of Acoustics
LAU Hiu Fung - BSc (Hons) in Computing
Gold Award, Amway Pan-Pearl River Delta Region Universities IT Project Competition (Hong Kong Region)
CHENG Wun Hung - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
CHIU So Sum - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
LAI Ka Shue Patrick - Higher Diploma in Electronic and Information Engineering
LAI Sum Yu - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
LI Hong Ki Jacky - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
WONG Wai Yan - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
YU Pak Wing - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
First Runner-up, Best Artistic Design Award and Best Engineering Award, 2008 Robocon Hong Kong Contest
FANG Yuan - BEng (Hons) in Electronic and Information Engineering
First Prize, Undergraduate Section of the IEEE HK Section Student Paper Contest
TSO Chi To Francis - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
YUEN Hoi Man - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
Global Student Challenge: PolyU Pre-Challenge Diamond Award of Innovation - Easy Music Composing
CHEUNG Ka Chun Cardiff - BEng (Hons) in Product Engineeing with Marketing
CHUNG Ho Ting Elton - BEng (Hons) in Product Engineeing with Marketing
TONG Ngai Hang Leo - BEng (Hons) in Product Engineeing with Marketing
Global Student Challenge: PolyU Pre-Challenge Gold Award of Innovation - Greeenvolution
SHUM Chiu Chun - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
ZHAO Xin - BEng (Hons) in Industrial and Systems Engineering
GU Jie Jessica - BSc (Hons) in Enterprise Engineering and E-Business
Global Student Challenge: PolyU Pre-Challenge Excellence Award of Innovation - Wissen.com
CHAN Hui Chung - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
LUK Pui Ying - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
WONG Bo Yiu - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
First Runner-up (Silver Award), Jardine Engineering Corporation Outstanding Engineering Project Award 2011
FUNG Hin Yen - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
PANG Ka Ho - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHUNG Ho Ming - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
LUK Wai Ying - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
SHIU Ka Man - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
Certificate of Merit, Jardine Enigneering Corporation Outstanding Engineering Project Award 2013
KWOK Ka Yan - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LAM So Wah - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LIN Wing Kit - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Winner of Region VIII and 1st Runner-up of International Final, ASME International Student Design Competition 2010
HAR Wai - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LEUNG Pak Ho - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Yui Man - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
The Best Recycling Material Award, The Hong Kong Technology and Renewable Energy Events (HKTREE) 2010
KWOK Wai Kit - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
Gold Award, The Ethics and Moral Education Programme : Case Presentation Competition 2008
MA Wing Yan - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
LAM Yiu Hang - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
LAU Shuk Man - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
The Most Oustanding Award and Excellene Award, Samsung Joint Universities Creative Technology Talents Awards
CHUNG Ho Ming - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
LUK Wai Ying - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
SHIU Ka Man - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
Second Place, Best Final Year Energy Project Competition 2008/11
HO Tak Shing - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
LIN Wing Kit - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
TANG Yat Yin - BEng(Hons) in Mechanical Engineering
TUKUR Ahmed Gidado - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
WONG Wing Pang - BEng (Hons) in Mechanical Engineering
CHUNG Ho Ming - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
LUK Wai Ying - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
SHIU Ka Man - BEng (Hons) in Product Analysis with Design
Outstanding Final Year Project Award, IMarEst Outstanding Final Year Project Awards
YU JinJiang - Doctor of Philosophy (PhD)
Top Prize in Student Research Award of Hong Kong Medical and Healthcare Device Industries Association (HKMHDIA) 2011
Top