Outstanding Sportsmen Recommendation Scheme 2019/20
 
 
Outstanding Athletes
Degree/ Higher Diploma Programme
An Mo Lung
Basketball
BA (Hons) Scheme in Fashion and Textiles
Au Cheuk Him
Rope
BSc (Hons) Scheme in Computing
Au Chin To
Volleyball
BSc (Hons) in Nursing
Chan Cheuk Nam
Rope
BA (Hons) in Applied Ageing Studies and Service Management
Chan Chun Lok
Swimming
BSc (Hons) in Medical Laboratory Science
Chan Ka Hei
Swimming
BSc (Hons) in Hotel Management
Chan Sharron
Swimming
BSc (Hons) in Physiotherapy
Chan Tsz Chun
Athletics (X)
BBA (Hons) in Marketing
Chan Tsz Yeung
Tennis
HD in Land Surveying and Geo-Informatics
Chan Wing Ka
Athletics
BSc (Hons) in Food Safety and Technology
Chan Wun Yu
Basketball
BSc (Hons) in Physiotherapy
Chan Yik Chung
Karatedo
BA (Hons) in Social Policy & Social Entrepreneurship
Chan Yin Kwan
Swimming
BSc (Hons) in Hotel Management
Chau Ho Sing Andy
Fencing
BBA (Hons) in Management
Cheng Yu Ching
Squash
BSc (Hons) in Geomatics
Cheung Wan Wun
Table Tennis
BSc (Hons) Scheme in Computing
Chiu Ho Kwan
Badminton
BBA (Hons) in International Shipping & Transport Logistics
Chu Pak Chung
Table Tennis
BSc (Hons) in Surveying
Hung Fan Kit Frankie
Table Tennis
BSc (Hons) in Physiotherapy
Hung Hiu Yan
Swimming
BSc (Hons) in Surveying
Kong Cheuk Kiu
Water Polo
BBA (Hons) in Accounting & Finance
Kwok Kwan Ho
Wushu
BSc (Hons) in Engineering Physics
Kwong Pak Chung
Athletics
BBA (Hons) in International Shipping & Transport Logistics
Lam Chak Hang
Swimming
BSc (Hons) in Physiotherapy
Lam Lok Hin
Badminton
BEng (Hons) in Building Services Engineering
Lam Ming Yiu
Athletics
BSc (Hons) in Hotel Management
Lau Cheuk Hin
Tennis
BSc (Hons) in Physiotherapy
Lau Ka Hey
Soccer
BD Language, Culture & Communication
Lau Wing Sang Rinson
Soccer
BBA (Hons) in Financial Services
Law Cheung Pong
Taekwondo
BEng (Hons) in Environmental Engineering & Sustainable Development
Law Harry
Squash
BBA (Hons) in Marketing
Lee Chak Tim
Water Polo
BSc (Hons) in Optometry
Lee Hong Kit
Athletics
BSc (Hons) in Property Management
Lee Ka Yu
Volleyball
BA (Hons) Scheme Fashion and Textiles
Lee Man Nga
Handball
BA (Hons) in Chinese and Bilingual Studies
Lee Pak Ho
Table Tennis
BSc (Hons) in Nursing
Lee Ying Chun
Artistic Gymnastics
BSc (Hons) in Physiotherapy
Leung Chong Yip
Soccer
BA (Hons) in Social Policy & Social Entrepreneurship
Leung Chun Hei Bryan
Swimming
HD in Civil Engineering
Leung Hang Yi
Soccer
BEng (Hons) in Civil Engineering
Leung Ka Sin
Table Tennis
BBA (Hons) in Accounting & Finance
Leung Po Ting
Basketball
BBA (Hons) in Accounting & Finance
Leung Yee Ting
Athletics
BA (Hons) Scheme in Fashion and Textiles
Leung Yuet Yee
Badminton
BD in Language, Culture and Communication
Li Long Fung
Athletics
BSc (Hons) in Building Engineering and Management
Li Sum Yin
Squash
BSc (Hons) in Tourism and Events Management
Liu Chi Him
Soccer
BBA (Hons) in Financial Services
Lo Yik Cheung
Volleyball
BSc (Hons) in Property Management
Lui Hiu Fung
Taekwondo
BSc (Hons) in Nursing
Ma Ching Kiu
Fencing
BSc (Hons) in Radiography
Ma Man Hin
Soccer
BSc (Honours) in Environmental and Occupational Safety & Health
Man Ngai See Moriah
Fencing
BSc (Hons) in Physiotherapy
Ng Kun Lung
Athletics
BSc (Hons) in Building Engineering and Management
Ng Yik Lung
Handball
BSc (Hons) in Surveying
Sin Wai Sang
Handball
BA (Hons) Scheme in Fashion and Textiles
So Cheuk Lam
Artistic Cycling
BA (Hons) in Social Work
Suen Wai Cheong
Swimming
BSc (Hons) in Hotel Management
Tam Sea Ching
Athletics
BA (Hons) in Social Policy & Administration
To Wai Lok
Squash
HD in Civil Engineering
Tsang Mei Yan
Handball
BA (Hons) Scheme in Fashion and Textiles
Tsang Tsz Tsun
Table Tennis
BSc (Hons) in Surveying
Tsoi Hong Yuen
Athletics
BBA (Hons) in Global Supply Chain Management
Tsui Chun Kit
Archery
BSc (Hons) in Medical Laboratory Science
Wan Skylar
Tennis
BD in Lanaguage, Culture and Communication
Wong Hiu Fung
Taekwondo
HD in Building Services Engineering
Wong Lok Hei Addis
Athletics
BSc (Hons) in Medical Laboratory Science
Wong Ming Kei
Rugby
BBA (Hons) in Global Supply Chain Management
Wong Shun Ming
Rugby
BBA (Hons) in Global Supply Chain Management
Wong Ting Hang
Water Polo
BEng (Hons) in Aviation Engineering
Yeung Ying Kit
Rope
BSc (Hons) in Land Surveying and Geo-Informatics
Yuen Wai Chiu
Athletics
BSc (Hons) in Property Management
Yum Ka Wing
Athletics
BSc (Hons) in Physiotherapy
HKCC/SPEED Programme
Au Cheuk Kiu
Rope
Associate in Business (Hospitality Management)
Chan Ching Fung Michael
Athletics
Associate in Business (Accounting)
Chan Chun Ching
Squash
Associate in Business (Business Management)
Chan Ming Sum
Volleyball
Associate in Business (Finance)
Chan Tat Hei
Basketball
Associate in Business (Logistics and Supply Chain Management)
Chan Wing Yan
Basketball
Associate in Language and Culture
Cheung Ching Laam Priscilla
Athletics
Associate in Business (Hospitality Management)
Cheung Fung Shek
Basketball
Associate in Business (Hospitality Management)
Cheung Ngai Hon
Volleyball
Associate in Applied Social Sciences (Psychology)
Cheung Siu Yeung
Karatedo
Associate in Health Studies
Chu Wing Kiu
Fencing
Associate of Arts
Hon Siu Wai
Basketball
Associate in Business (Hospitality Management)
Hou Chak Fung
Basketball
HD in Event Management
Kan Yik Man
Handball
Associate in Business (Tourism Management)
Kwan Lok Yin Cody
Basketball
Associate in Language and Culture
Lai Ka Man
Volleyball
Associate in Business (Tourism Management)
Lam Man Kei
Basketball
Associate in Business (Accounting)
Lam Pac Tung Nikita
Swimming
Associate in Business (Hospitality Management)
Lam Sui Wo
Badminton
Associate in Information Technology
Lam Tsz Kin
Handball
Associate in Applied Social Sciences
Lau Hok Yue
Water Polo
Associate in Business (Hospitality Management)
Lau Ngo Yu
Handball
Associate in Business (Tourism Management)
Law Lok Yin Alvin
Swimming
Associate in Business (Logistics and Supply Chain Management)
Law Tak Long
Taekwondo
Associate in Health Studies
Lee Wing Tung
Volleyball
Associate in Business
Leung Kwan Yi
Athletics
Associate in Business (Hospitality Management)
Leung Yat Kan
Handball
Associate in Business (Hospitality Management)
Seto Ming Hei Tango
Rope
Associate in Business (Logistics and Supply Chain Management)
So Ming Wai Naomi
Rugby
Associate in Business (Hospitality Management)
Tam Hoi Man
Karatedo
HD in Event Management
Tsang Pui Nam Piers
Taekwondo
Associate in Business (Hospitality Management)
Tsang Yuen Lam
Handball
Associate in Business (Logistics and Supply Chain Management)
Tse Ka Tsun Carson
Basketball
Associate in Public Relations and Communication
Wong Tsz
Athletics
Associate in Chinese Language and Literature
Wong Wing Ying
Basketball
HD in Service Management
Yee Chak Lam
Handball
Associate in Engineering
Yim Wing Ni
Volleyball
Associate in Chinese Language and Literature)
Yip Chun Fung
Basketball
HD in Service Management
Yuen Ting Lun
Water Polo
Associate in Health Studies
Zhou TianLong
Rugby
Associate in Business (Business Management)
     
      TOP